Norrbotten

Välkommen till Norrbottenkretsens lokala sida!

Håll utkik här på vår lokala hemsida – inom kort kommer vi att lägga ut inbjudan till årsmötet samt presentera ett spännande program i anslutning till vårt årsmöte.

Handlingar och protokoll

Styrelseprotokoll, verksamhetsberättelser och liknande dokument hittar du genom att logga in på Min sida, på sidan Kretsarnas handlingar och protokoll. 

Håll dina uppgifter uppdaterade

Vi vill påminna dig om att alltid uppdatera din mejladress och aktuell arbetsgivare på Min sida, vi har flera mejladresser som är felaktiga och då kan ej våra mejl levereras till er. Med nya GDPR får vi endast mejl via den adress ni själva lagt in på Min sida.

Har du frågor eller är intresserad av att engagera dig fackligt?

Här hittar du blankett för att anmäla in förtroendeuppdrag (pdf). Fyll i blanketten och mejla den till oss på kretsmejlen nedan, till vår ordförande. Tveka inte att kontakta oss, vi svarar gärna på dina frågor. Kan inte vi hjälpa dig kan vi säkert förmedla vidare var du kan få svar på dina frågor.

Artikel om arbete vid storhelger

Vid årsmötet önskades information om vad som gäller vid arbete under storhelger. I Arbetsterapeuten nr 4 2019 kan du läsa om det.

Allmänt

Kretsen består geografiskt av Norrbotten och Lappland fördelat på 14 kommuner.

Kontaktuppgifter

Välkommen att kontakta Norrbottens styrelse på norrbottenskretsen@arbetsterapeuterna.se.

Ida-Maria Barcheus
Kretsordförande
ida-maria.barcheus@norrbotten.se

Marie Pettersson
Lokal ombudsman region
marie.pettersson@norrbotten.se

Anna Häggström
Ledamot Kalix delkrets
anna.haggstrom@norrbotten.se

Sara Sandin
Suppleant Kalix delkrets
sara.sandin@kalix.se 

Maria Lundgren
Ledamot Piteå delkrets
Arbetsmiljöstrateg
maria.k.lundgren@norrbotten.se

Agneta Åkerström
Suppleant Piteå delkrets
agneta.akerstrom@alvsbyn.se

Kerstin Samuelsson
Ledamot Gällivare delkrets
kerstin.samuelsson@gallivare.se

Eva Markinhuhta
Suppleant Gällivare delkrets
eva.markinhuhta@norrbotten.se

Linnéa Englund
Ledamot Luleå-Boden delkrets
linnea.englund@norrbotten.se

Veronica Säthergren
Suppleant Luleå-Boden delkrets
veronica.sathergren@soc.lulea.se

Vakant
Ledamot Kiruna 

Alexandra Olofsson
Professionsstrateg
alexandra.olofsson@ltu.se  

Gå med du också!

Bli medlem