Norrbotten

Välkommen till Norrbottenkretsens lokala sida!

Intresserad av att engagera dig fackligt?

Kontakta Ida-Maria Barcheus, se kontaktuppgifter nedan. 

Allmänt

Kretsen består geografiskt av Norrbotten och Lappland fördelat på 14 kommuner.

Kontaktuppgifter

Ida-Maria Barcheus
Kretsordförande
ida-maria.barcheus@norrbotten.se

Marie Pettersson
Lokal ombudsman region
marie.pettersson@norrbotten.se

Anna Häggström
Ledamot Kalix delkrets
anna.haggstrom@norrbotten.se

Sara Sandin
Suppleant Kalix delkrets
sara.sandin@kalix.se 

Maria Lundgren
Ledamot Piteå delkrets
Arbetsmiljöstrateg
maria.k.lundgren@norrbotten.se

Agneta Åkerström
Suppleant Piteå delkrets
agneta.akerstrom@alvsbyn.se

Kerstin Samuelsson
Ledamot Gällivare delkrets
kerstin.samuelsson@gallivare.se

Eva Markinhuhta
Suppleant Gällivare delkrets
eva.markinhuhta@norrbotten.se

Linnéa Englund
Ledamot Luleå-Boden delkrets
linnea.englund@norrbotten.se

Veronica Säthergren
Suppleant Luleå-Boden delkrets
veronica.sathergren@soc.lulea.se

Vakant
Ledamot Kiruna 

Alexandra Olofsson
Professionsstrateg
alexandra.olofsson@ltu.se